News

Womens Team Coach required - Sydenham Hillside CC

POSITION VACANT (SEASON 2019/20) – WOMENS TEAM COACH Sydenham Hillside Cricket Club (SHCC) is seeking a playing or non-playing coach for it’s Womens Team Read more

Senior Presentation Reminder

NWMCA Senior Presentation Reminder - because a few people have asked Melrose Receptions Carrick Drive Tullamarine Dress is smart casual Read more

NWMCA Senior Presentation

NWMCA SENIOR PRESENTATION FRIDAY 12TH APRIL 2019 MELROSE RECEPTIONS, TULLAMARINE GUEST SPEAKER - DAMIEN “The Bowlologist” FLEMING Invitations will issue Read more

Two Day Semi Finals and One Day Grand Finals

NWMCA Clubs The Board congratulates teams that have made semi finals (2 day grades) and Grand Finals (One Day Saturday grades) Summary of Key Points discussed Read more

Junior Grand Finals - Balls and stumps collection

Junior Grand Finals - stumps and balls Can the following home clubs arrange to pick up Grand Final stumps and balls as follows: Thursday 7th March 5.30pm Read more

One Day GRAND FINAL club meeting

Could clubs who anticipate playing in One Day Grand Finals next Saturday 9th March (some results are not in as yet!) please also attend the finals meeting Read more

Hot weather 1 march - update

Information issued to clubs yesterday around junior finals and extreme heat rules may be misleading or miscontrued by teams and officials (This is the Read more

Hot weather Friday 1st March - Junior games

Dear team officials, players and parents: Hot weather is forecast for Friday evening, with junior finals matches either starting or part-way through. Teams Read more

NWMCA Competitions
Show:
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
George Luscombe Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
Buckley Park
   def by  
Pascoe Vale Central
Vic Kyte Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
Darebin Chargers CC
   def by  
Aberfeldie St Johns
Keith Stringer Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
Pascoe Vale Central
   def  
Kealba - Green Gully
Athol Attwater Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
RMIT Cricket Club
   def  
Donnybrook
Graham Muir Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
Royal Park Reds
   def  
Pascoe Vale Central
Seipolt Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
East Coburg
   def  
St Francis de Sales
Ralph Barron Shield GF 16 Mar 19
17 Mar 19
Caroline Springs
   def  
Gladstone Park
Aub Giddings Shield GF 16 Mar 19
Keilor (1)
   def by  
Strathmore (2)
Kurle Shield 12A GF 16 Mar 19
Craigieburn (1)
   tied  
Aberfeldie Cricket Club
12 B GF 16 Mar 19
Taylors Lakes Cricket Club
   def  
Sydenham / Hillside Cricket Club
Catherine Morrow Shield U15 All Girls GF 20 Mar 19
Carlton-Brunswick Strikers
   def  
Pascoe Vale Hadfield
NWMCA 13 All Girls League (2) GF 18 Mar 19
Brunswick
   def  
Haig Fawkner
David Woodgate Shield U13 All Girls GF 18 Mar 19
Burnside Springs CC
   def  
PVH / Westmeadows
Under 12 (1) Friday GF 15 Mar 19
East Keilor (1)
   def  
Burnside Springs CC (1)
Under 12 (2) Friday GF 15 Mar 19
Strathmore Heights Cricket Club
   def  
Strathmore (2)
RankNameRunsGradeRound 
1 Satwinder s Singh229George Luscombe Shield14
2 Robbie Bullock184George Luscombe Shield14
3 Kaluwahandi C Prasad163George Luscombe Shield5
4 Joel Kolep161George Luscombe Shield4
5 Adam Spiteri150George Luscombe Shield13
6 Mark McPherson144George Luscombe ShieldGF
7 Satwinder s Singh135George Luscombe Shield3
8 Nathaniel Biggs127George Luscombe Shield13
9 Cameron Hare126George Luscombe Shield4
10 Paul Sammut125George Luscombe Shield13